Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Szczepana w Krakowie powstał w XVI lub w początkach XVI wieku. Malowany temperą na desce wizerunek przedstawia Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem na lewej ręce. Matka Boża spogląda wprost na wiernych. Obraz nawiązuje do tradycji Hodigitrii bizantyńsko-włoskiej i ma wiele cech renesansowych. Mimo podobieństwa do innych przedstawień Madre della Consolazione, posiada wiele cech odrębnych np. Matka Boża trzyma potrójny kwiat umieszczony na jednej łodydze, podobny do polnej róży. Na innych wizerunkach jest on pojedynczy. Obok głowy Matki Bożej unoszą się dwa aniołki, tło obrazu jest złociste. Przybycie obrazu do Krakowa wiązane jest z objęciem parafii św. Szczepana przez oo. Jezuitów. Po zburzeniu kościoła na placu Szczepańskim, obraz znalazł schronienie w kościele św. Marka. Posiadał wówczas mosiężne, pozłacane korony ozdabiane kamieniami. Nie wiadomo kiedy dokonano aktu koronacji, ale nie ulega wątpliwości, że nie później niż w XVIII wieku. Pierwszej konserwacji obraz został poddany pod koniec XIX wieku, w 1898 otrzymał nową sukienkę wykonaną w blasze miedzianej w zakładzie Jana Gregorczyka. Następne konserwacje obrazu miały miejsce w 1965 roku i w latach 1994-1995.
Kult Maryi w parafii św. Szczepana
Kult Matki Bożej w kościele św. Szczepana narodził się w początkach XVII wieku. W parafii prowadzonej wówczas przez oo. Jezuitów powstało Bractwo Niewolników NMP, które zostało zatwierdzone i obdarzone odpustami na mocy bulli papieża Urbana VIII Cum sicut accepimus z 25 stycznia 1625 r. Zgodnie ze statutem członkowie bractwa krzewili nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny, przyjmowali Eucharystię we wszystkie święta maryjne oraz codziennie modlili się za chrześcijan przebywających w tureckiej i tatarskiej niewoli.
Bractwo Niewolników NMP stało się fundatorem szpitala i oratorium przy ul. Szczepańskiej, erygowanych 6 października 1628 r. przez bp Marcina Szyszkowskiego.
Pomimo przeniesienia obrazu Matki Bożej Pocieszenia ze zburzonego kościoła św. Szczepana do kościoła św. Marka, kult nie zanikł. Świadczy o tym wiele wotów ofiarowanych Matce Bożej w tym okresie oraz wzmianki w XIX-wiecznej literaturze.
W 1938 r. cudowny obraz wraz z ołtarzem znalazł swoje miejsce w nowo wybudowanym kościele św. Szczepana przy ul. Sienkiewicza. W czasie okupacji i w latach rządów komunistycznych formy kultu przyjęły formę indywidualnej modlitwy i zawierzenia Matce Bożej.
Współcześnie w parafii działa Bractwo Matki Bożej Pocieszenia, będące spadkobiercą Bractwa Niewolników NMP i Bractwa św. Urszuli. Członkowie gromadzą się na nowennie do Matki Bożej Pocieszenia w każdą środę o godzinie 18:00. Ponadto każdy członek bractwa ofiarowuje Matce Bożej jedną godzinę modlitewnego skupienia dziennie.
Księga cudów i łask otrzymanych od Boga za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia w Jej łaskami słynącym obrazie w kościele Św. Szczepana w Krakowie zawiera ok. 300 autentycznych świadectw łask otrzymanych w ciągu ostatnich 15 lat. Ponadto powstało kilkanaście tomów Próśb i podziękowań Matce Bożej Pocieszenia składanych na nabożeństwach maryjnych od lat powojennych do dzisiaj.
Rosnący kult Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku w kościele św. Szczepana oraz liczne świadectwa otrzymywanych łask stały się przyczyną do rozpoczęcia starań o koronację obrazu koronami papieskimi. Ojciec Święty Jan Paweł II osobiście poświęcił korony podczas pielgrzymki do Ojczyzny, 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach. Korony dla obrazu Matki Bożej w kościele św. Szczepana są ostatnimi jakie Sługa Boży Jan Paweł II pobłogosławił na polskiej ziemi. Wielkim przeżyciem dla wszystkich czcicieli Matki Bożej stała się uroczysta koronacja obrazu, której dokonał ks. kardynał Franciszek Macharski 12 września 2002 roku. Od tego dnia, co roku 12 września w parafii św. Szczepana obchodzona jest Uroczystość Odpustu Matki Bożej Pocieszenia.
W KAŻDĄ ŚRODĘ WIERNI GROMADZĄ SIĘ NA NOWENNIE DO MATKI BOŻEJ POCIESZENIA o godz. 18.00. ZAPRASZAMY do składania intencji nowennowych.
—
(oprac. na podstawie: ks. A. Waksmański, ks. M. Wrężel i inni, Uroczystość Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w Kościele św. Szczepana w Krakowie, Kraków 2002).